slider-loading-animation

Program rehabil. péče

Nabízíme Vám ucelený, všeobecně pochopitelný program regenerační péče o zdraví lidského těla, který nejen značně zvýší odolnost vůči onemocněním, ale prodlouží i lidský život.

Nabízíme Vám ucelený, všeobecně pochopitelný program regenerační péče o zdraví lidského těla, který nejen značně zvýší odolnost vůči onemocněním, ale prodlouží i lidský život.

 

Dobrá kondice má vliv na vzhled, postavu, chování a pocity. Odstraňuje náchylnost k bolestem hlavy, zad a ke stresovým stavům. Vždyť naše tělo se změnilo velmi málo v porovnání s vývojově primitivním člověkem, zatímco náš životní styl se změnil podstatně. Práce je mnohem méně fyzicky náročná a zvláště v některých profesích chybí pohyb a fyzická námaha. S „nečinností“ 20 století jsme se ještě nedokázali vypořádat. Program je určen především těm, kteří jsou pracovně připoutání k počítačům. Kompenzuje nedostatek pohybu, hledá příčinu zdravotních problémů místo neustálého boje s jejich důsledky.

 

Pracovní neschopnost z důvodů nemocí pohybového ústrojí představuje v rámci celkové pracovní neschopnosti druhé místo a je velkým zatížením jak pro zaměstnavatele, tak pro nositele postižení. Vhodnou prevencí a profylaxí lze podle všeobecných statistik docílit podstatného snížení výskytu obtíží a tím docílit značného ekonomického efektu.

 

Zaměstnanci škol, úřadů či jiných institucí a stejně jako všichni se sedavým zaměstnáním mají několik stále se opakujících zdravotních potíží, jakými jsou funkční poruchy hybného aparátu, onemocnění kardiovaskulárního systému, syndrom karpálního tunelu, lymfatické potíže, deformace nohou (ploché nohy a potíže s tím spojené), tenzní bolesti hlavy způsobené kontrakcemi svalstva hlavy a krku, potíže s trávením (zácpa, obezita, nechutenství ...)

 

Zdravotní problémy

Jak předcházet rizikům při práci s počítačem

 

Onemocnění, které se objevilo v zemích, kde jsou počítače již dlouho běžnou pracovní pomůckou (Austrálie, Velká Britanie) je důsledkem akumulace dlouhých chvil strávených u počítače. Již v roce 1985 bylo popsáno jako „nejvážnější nemoc z povolání“. RSI (Repetitive Strain Injury) - trauma z opakovaného napětí začíná být podle hlášených případů, obrovskou sférou uplatnění pro právníky, kteří se zabývají požadavky na odškodnění, ergonomy řešící návrhy pracovišť, fyzioterapeuty a lékaře. RSI je zastřešující termín, který zahrnuje celou řadu různých patologických podmínek. Všechny jsou způsobeny přílišným zatěžováním určitých svalových skupin a šlach, obzvláště v šíjové oblasti a na horních končetinách.

 

Projevy akumulace dlouhých chvil strávených u klávesnice počítače a vysokého pracovního zatížení jsou především:

 

  • Nesprávné držení těla, bolesti v zádech, šíjové oblasti
  • Oči - zhoršení zraku, bolesti hlavy, podráždění a pálení očí
  • Ergonomické pomůcky na pracovišti – správná vybavení pracovny výška pracovního stolu a židle, sedací klíny, podložka pod nohy, pohyblivé podpěry předloktí, oslňování jiným osvětlením, polohou obrazovky a klávesnice, záření, hluk
  • Stress - počítač umožňuje zvyšovat pracovní tempo, vyvolává pocit izolace, nahrazování fyzických pracovních procesů duševními, požadavek na vyšší soustředění
  • Syndrom karpálního tunelu - způsobený nadměrným zatěžováním určitých svalů a šlach, obzvláště v zápěstí, na pažích a na krku. Důsledkem je zánět šlach a jejich synoviálních pochev, stlačování nervu medianus s jeho zanícením.

 

Náš program předchází výše uvedeným problémům (pravidelné relaxační techniky, masáže, speciální cvičení, podchycení varovných příznaků).

 

Léčba bolestí kolem páteře, tzv. vertebrogenní syndrom

 

Jde o onemocnění, které se projevuje hlavně bolestí a omezením pohybu. Vyvolá ho buď prudký nekoordinovaný pohyb, na nějž není tělo připraveno, nebo stálé přetěžování páteře, například dlouhodobou prací v nevhodné poloze bez možnosti uvolnění. Na tomto základě se pak opět rozvíjí svalová nerovnováha (dysbalance), úrodná půda pro vznik zvýšeného napětí, které signalizuje bolest v oblasti páteře. Komplexním přístupem k těmto onemocněním jsou postupně odstraněny příčiny chronických bolestí. Pro každého klienta je připraven preventivní cvičební plán.

 

Zdravá výživa

 

Poradenská činnost v oblasti výživy postupně odstraní škodlivé návyky ve stravě. Náš individuální přístup umožňuje připravit pro každého klienta návrh na doplnění stravy účinným přírodním potravinovým přípravkem, či obsahuje-li strava nebo organismus škodliviny z okolního prostředí, je doporučen způsob jak jejich účinky co nejvíce eliminovat. Jsou doporučovány postupy vedoucí k odstraňování hlavních rizikových faktorů vzniku osteoporózy a osteoartrozy pomocí stravy a přírodních potravinových doplňků. Program připravuje obranné mechanizmy proti opakovaným podzimním a zimním infekcím, které devastují naše dýchací cesty a koneckonců i imunitu samu a tím přispívají k rozvoji alergických projevů na jaře, s cílem snížit pracovní neschopnost.

 

Péče o pleť

 

Lymfodrenáž (odvádění toxických látek přes mízní uzliny) celého těla je nejúčinnější prostředek proti stárnutí. Příznivě ovlivňuje nervovou soustavu, zlepšuje prokrvení, odstraňuje mazové zátky, urychluje metabolismus kůže, odstraňuje únavu a zvyšuje tonus kůže.

 

Zdravotní problémy

Péče o nohy

 

Je mnoho lidí, kteří o svoje nohy musí pečovat daleko více, pokud zjistí, že je po menší nebo větší námaze nohou bolí chodidla, paty, nárty, prsty. Často si ani neuvědomují, jak mnoho souvisí deformity plosek nohou s bolestí v zádech nebo v kyčelních kloubech. Proto je nesmírně nutné a důležité dávat pozor na to, aby nohy měly správný tvar a funkci. Po prohlídce nohou je doporučen další postup vhodný pro napravení zjištěných deformit a to formou výroby individuálních vložek a vhodného cvičení. Reflexní masáž plosky nohou a reflexních zón na chodidle může mít zklidňující účinek nebo může naopak stimulovat a aktivovat.

 

Funkční testy hybného systému

 

Pravidelně prováděná diagnostika s měřením jednotlivých partií těla a kontrola váhy bude upozorňovat účastníka programu, že nadešel čas navštívit lékaře specialistu, případně pomůže s jeho výběrem. Tabulka váhy, znázorňující vztah konstituce, věku a pohlaví pomůže upozornit účastníky programu na rizika spojená s nadváhou. Testy životního stylu nastaví zrcadlo zlozvykům, tabulka tělesných proporcí a svalové testy posoudí po čase odhodlání změnit tělesné proporce (tepová frekvence, krevní tlak, rovnováha, síla, vytrvalost, celková zdatnost, ohebnost atp.).

 

Naše pravidelná komplexní péče o zaměstnance bude přínosem pro zaměstnavatele i pro samotné zaměstnance. Může být zahrnuta do stabilizačního a podpůrného programu péče o zaměstnance. Udržení kvalitních zaměstnanců má přímý vliv na dokonalou funkčnost celé instituce.

 

V Dobříši

Bc. Eliška Kučerová

Fyzioterapeut se specializací

www.elistra.cz, tel.: 777 102 270